instalacja od A - Z dla poczatkujacych

Wróc do listy tematów
  • Przejdź do profilu użytkowika
  • Sr. Member
  • Członek społeczności
Data: 09 Marzec 2011 17:04

Witam serdecznie.
Postanowiłem nieco ułatwić życie każdemu kto ma pierwszą styczność z tym skryptem.  Na forum często pojawiają się posty w których ktoś narzeka że Gekosale mu się nie instaluje, albo jak już zainstaluje to znowu niema kategorii, nie widać produktów albo boksy znikają itp. Sam nie jestem programistą, ale użytkownikiem z zacięciem do rozwiązywania problemów. Poniższy tutorial powstał w wyniku zmagań z gekonem, z którymi się zetknąłem chcąc wreszcie samodzielnie zobaczyć ten skrypt w akcji. Cały poradnik jest dla początkujących : ).
Tutorial składa się z kilku działów :

- Przydatne programy,
- Hosting ,
- przygotowania do instalacji
- Instalacja gekosale,
- Konfiguracja sklepu wstępna.

PRZYDATNE PROGRAMY.
Żeby to wszystko jakoś poszło, ale też żebyśmy mogli używać w naszym biznesie tego narzędzia, warto skompletować pakiet oprogramowania (bezpłatnego najczęściej ) ułatwiającego nam życie. Ja skoncentruję się tylko na darmowej alternatywie z jednym wyjątkiem. Żeby być w duchu licencji skryptu Gekosale
--- Open Office – darmowa alternatywa wobec drogiego Offica Microsoftu. Open Office jest darmowy, ma ogromną funkcjonalność nie ustepująca komercyjnemu odpowiednikowi no i nic nas nie kosztuje.
--- infra view – darmowa przeglądarka plików graficznych (mały ale bardzo pożyteczny program) szybko posortować, obrobić zapisać
--- Gimp – darmowy odpowiednik photoshopa, acz w przeciwieństwie do niego żeby być posiadaczem gimpa nie trzeba sprzedawać nerki, a możliwości ma zbliżone. Może okazać się niezwykle pożyteczny zwłaszcza na początku przygody z sklepem, gdy należy przygotować elementy graficzne (banery, tła itp.) jego wadą jest obsługa, nie jest to zbyt intuicyjne i wymaga odrobiny poświęcenia czasu na wdrożenie.
--- Paint, nie trzeba przedstawiać, każdy posiadacz windowsa go ma, proste narzędzie ale bywa przydatne.
--- PHOTOSHOP ELEMENTS – jedyny płatny program w tej kolekcji. Powiem tak niby okrojony krewny photoshopa, ale jego możliwości zwłaszcza w ostatniej wersji 9 są więcej niż wystarczające. Niezwykle łatwy w obsłudze, świetnie zrobiony system obsługi, warto wydac z 300 zł na legalna licencje ale majac ten program możemy zapomnieć o czym innym wykonamy praktycznie każde zadanie graficzne i to szybko i przyjemnie. Banery, fotki tła itp. Można wykonać błyskawicznie.
--- Total Commander – program do przeglądania i zarządzania plikami, zwyczajnie niezbędnik do tego posiada bardzo prostego klienta FTP raczej wymaganego żeby dogadać się z serwerem i stworzyć na serwerze katalogi czy wgrać pliki.
--- FileZilla – podobna do Total Commandera, służy do tego samego według wielu najlepszy klient FTP, warto ja mieć w zanadrzu.
--- Notepad++ - świetny program do edycji plików, tzn czasami na forum możecie przeczytać ze trzeba cos tam zmienić w 169 lini kodu pliku w jakims katalogu. I tutaj przychodzi czas na ten program. Otwieramy plik który trzeba wymedytować odszukujemy 169 linie kodu zmieniamy co trzeba, zamykamy potwierdzamy i menadzer ftp zmieniony plik wgrywa na serwer.
--- Notepad – ma go każdy posiadacz windowsa, klasyka ; ) podobnie jak poprzednik z jednym ale, ma mniej funkcji, niemniej jak trzeba to wystarczy ale lepiej kozystać z programu powyżej.
To na tyle w tym rozdziale. Od taki mały niezbędnik na start.
HOSTING.
Krótko, na forum co i rusz są posty że mi nie działa a na pytanie gdzie jest zainstalowany sklep czytamy że na ….. albo firma krzak albo konto testowe.
Drodzy Forumowicze, no coż można oszczędzić na oprogramowaniu (przykłady podałem) , na skrypcie i to nie mało podobna funkcjonalność w pudełkowym to około 1000 zł. Ale nie oszczędzajcie na Hostingu, obecnie przyzwoity Hosting możecie już nabyc za 200 – 300 zł. Jeżeli myslicie na powarznie o sklepie to nie założycie sklepu na czymś niewiadomego pochodzenia. Do zabawy możecie wykorzystać instalacje na kompie czyli tzw localhost.
Ja posiadam konto na Home.pl i działa sklep. U wszystkich chyba większych dostawców sklep też będzie działał, przed instalacja warto potestować ale na kontach testowych czasami wyłączone są niektóre funkcje i może coś nie działać, ale w pełnej płatnej wersji problemu już nie będzie. Na tym punkcie programu pt “mój sklep” nie skąpcie bo oszczędności mogą być pozorne i wychodzą często bokiem.
Znane i raczej powinno chodzić to
- Home.pl , nazwa.pl , kei.pl , dhosting.pl , 1and1.pl , ( jak cos można dopisać kolejne).

PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI.
Cdn…

Edytowany: 09 Marzec 2011 17:07 przez krzysiek

• Nowicjusz
  • Członek społeczności
Data: 11 Marzec 2011 00:12

Wszystko ładnie pięknie, ale ja na nazwa.pl walcze już 2gi tydzień. Instalacja przebiega bez problemów, ale gdy chce wejść na sklep lub do panelu administratora to wyskakuje tan sam błąd:
Fatal error: Class ‘App’ not found in /home/wkrwroc/ftp/SKLEP/includes/init.php on line 128
Więc chyba nie jest do końca tak kolorowo na porządnych hostingach (konto nie jest testowe)
I przepraszam, że w tym wątku pisze ale mój problem jest nierozwiązany od długiego czasu.

• Sr. Member
  • Członek społeczności
Data: 11 Marzec 2011 01:34

na nazwa sklep dziala w opisach ludzie maja problemy ale instaluja, kwestia pewnie ustawien albo malej reedycji jakiegos pliku. Instalacje opisze do konca w oparciu o serwer home.pl bo taki mam niestety niewiem czy dla innych to zadziala chodzi glownie o metodologie, i wstepne skonfigurowanie zeby widac bylo kategorie produkty itp. Wychodzi niestety troche brak opisu instalacji i konfiguracji wstepnej. Mam nadzieje ze sie uda choc nieco nadgonic.

Data: 11 Marzec 2011 01:35

Ja mam postawiony gekosale już od wersji 1.0 i update aż do 1.05 na serwerze nazwa.pl.
I nie zauważyłem problemów z instalacją.

Musisz coś źle wpisywać w konfiguracji.
Może to być kwestia małych i dużych liter nawet.
Bo linux rozpoznaje i duże i małe litery.

może tu tkwi problem ??
“/home/wkrwroc/ftp/SKLEP/includes/init.php”

• Nowicjusz
  • Członek społeczności
Data: 11 Marzec 2011 09:19

Dzięki Rafale naprowadziłeś mnie na błąd. Był problem z domeną. Także teraz potwierdzam, że na dobrym hostingu można sklep zainstalować. W ramach samokrytyki mogę zrobić krótki przewodnik jak zainstalowac sklep na laohost i na nazwie - krok po kroku.

• Member
  • Członek społeczności
Data: 12 Marzec 2011 12:48

Zaczynałem wdrażać Gekosale od wersji beta na nazwa.pl i teraz mam 1.0.6 i instalacja przechodzi bezproblemowo.
Ważne jest jak już zauważyliście odpowiednio skonfigurowanie domeny. Ja sobie ustawiłem na podfolder na moim serwerze i nic się nie gryzie.

Dodatkowo należy sobie w KONFIGURACJA/MULTISTORE/SKLEPY edytować sklep i w ustawieniach “adresu strony www” dodać dwa adresy w formie

mojsklep.pl
http://www.mojsklep.pl

Na samym początku w moim przypadku powodowało to, że sklep gdzieś znikał i pokazywał się standardowy szablon. Takie ustawienia załatwiły moje problemy.

Pozdrawiam
Jarek

Wpisz szukaną frazę oraz wybierz post
Zaawansowane wyszukiwanie
  • Nowe posty
  • Gorący temat z nowymi postami
  • Zamknięty temat
  • Nowa ankieta
  • Temat przyklejony
  • Brak nowych postów
  • Gorący temat bez nowych postów
  • Temat przeniesiony